MARANA THA - katolicka wspólnota

czytelnia

"EUROPA JAKIEJ NIE ZNASZ" - Fragment (str.116-117)

 

Francja i Zachód widziane oczami André Frossarda

„André Frossard znany jest w Polsce z takich książek jak: „Credo”, „Spotkałem Boga”, „Nie lękajcie się – rozmowy z Janem Pawłem II”, „Istnieje inny świat” i „36 dowodów na istnienie diabła”. Podejmuje w nich istotne egzystencjalne problemy dzisiejszego niespokojnego człowieka i współczesnego skomplikowanego świata z pozycji chrześcijanina – katolika przekonanego o słuszności Ewangelii. Sam stał się wierzącym w Boga dopiero w wieku dwudziestu lat. Przedziwna historia. W jego rodzinnym domu nigdy o Bogu się nie mówiło. Jego ojciec był pierwszym sekretarzem Francuskiej Partii Komunistycznej, a dziadkowie wywodzili się ze środowiska żydowskiego i protestanckiego. Wielka przemiana dokonała się w nim nagle, jakby pod dotknięciem czyjejś cudownej ręki. Stało się to w jakiejś kaplicy w Paryżu, gdzie zaszedł, aby wywołać swojego przyjaciela.

Książkę Frossarda „36 dowodów na istnienie diabła” można uważać za swego rodzaju rozrachunek ze współczesna francuską i zachodnią rzeczywistością. Autor głównym bohaterem czyni szatana, który z zadowoleniem komentuje instytucje i wydarzenia współczesne, wykazuje, jak daleko pod jego wpływem świat odszedł od dobra, jak wszystko stało się absurdalne, jak dzisiejszy człowiek rozmija się z prawdą, fałsz nazywa mądrością nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Szatan może sobie pogratulować: człowiek przyjął jako normę postępowania subiektywizm i relatywizm, nie gorszy go zło, zło nie wywołuje sprzeciwu. Oto fragment Frossardowskiej krytyki społeczeństwa francuskiego w formie wyimaginowanych szatańskich zwierzeń:

„…W myśl nowej moralności, którą spreparowałem na wasz użytek, tylko winni są niewinni, skąd wynika, że niewinni są obarczeni winą i to tym cięższą im bardziej są bezbronni.

Ociągaliście się z wyciągnięciem końcowych wniosków z tego stanu rzeczy, ale w końcu się to stało: po raz pierwszy w dziejach waszego chrześcijańskiego kraju, zadekretowano onegdaj, że oto wolno już zbijać niewinnych, pod warunkiem, że jeszcze niezupełnie pojawili się na tym świecie. (…)

Od tego czasu, z pewnością już to zauważyliście, wszystko jest u was poronione:

- poroniony jest program społeczny;
- poronione są projekty rządowe;
- poronione porozumienie lewicy;
- poronione reformy i Europa;
- podobnie jak cała reszta.

Żyjecie pod reżymem upowszechnionego przerywania ciąży”.

 

Powrót do książek...>>  
Katolicka Wspólnota Modlitewna-Ewangelizacyjna - MARANA THA